آیا سیاره زمین بهترین محل ممکن برای زندگی است؟

آيا سياره زمين بهترين محل ممكن براي زندگي است؟

زمین لزوماً بهترین سیاره موجود در جهان برای حیات نیست. محققان چندین سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است شرایط مناسب‌تری از سیاره ما برای زندگی داشته باشد. حتی برخی از این سیاره‌ها در مدار ستاره‌هایی در حال گردش‌اند که ممکن است از خورشید ما در شرایط بهتری باشند.

مطالعه‌ای که به‌تازگی توسط دانشمند دانشگاه ایالتی واشنگتن، دیرک شولز ماکوچ در مجله Astrobiology منتشرشده است، ویژگی‌های سیارات بالقوه‌ی«قابل سکونت» را بررسی کرده که شامل سیاراتی مسن‌تر، بزرگ‌تر، کمی گرم‌تر و احتمالاً کمی مرطوب‌تر از زمین است. همچنین زندگی می‌تواند با سهولت بیشتری در سیاره‌هایی رشد کند که ستاره‌اش با سرعت کمتری نسبت به خورشید ما در حال تغییر و تحول باشد.

حدود 24 سیاره دارای این ویژگی‌ها شناسایی‌شده‌اند که همه آن‌ها در فاصله‌ای بیشتر از 100 سال نوری از ما قرار دارند. ماکوچ، استاد دانشگاه WSU و دانشگاه فنی در برلین، گفت: با ظهور تلسکوپ‌های فضایی جدیدتر، ما به اطلاعات بیشتری دست خواهیم یافت، بنابراین انتخاب برخی اهداف دقیق برای جستجوی بهتر مهم است. ما باید بر روی برخی از سیارات متمرکز شویم که امیدوارکننده‌ترین شرایط برای حیات پیچیده را دارند. بااین‌حال، باید مراقب باشیم که در جستجوی کره زمین دوم گیر نکنیم زیرا ممکن است سیاراتی وجود داشته باشند که برای زندگی مناسب‌تر از زمین باشند.

برای این مطالعه، ماکوچ، که یک زیست‌شناس متخصص در زمینه سکونت در سیاره فرامنظومه‌ای است، با ستاره‌شناسانی از موسسه تحقیقات منظومه شمسی ماکس پلانک و ادوارد گوینان از دانشگاه ویلانووا همکاری کردند تا معیارهای زیست‌پذیری را شناسایی و در 4500 سیاره فراخورشیدی شناخته‌شده فراتر از خورشید به جستجو بپردازند. باید خاطرنشان کرد که شناسایی سیاراتی با فاکتورهای قابل سکونت به این معنا نیست که این سیارات قطعاً دارای حیات هستند، بلکه نشان‌دهنده آن است که شرایط آن‌ها برای تشکیل حیات مساعد است.

محققان منظومه‌های ستاره‌ای با سیارات خاکی احتمالی را که در محدوده منطقه قابل سکونت ستاره مرکزی در حال چرخش هستند (برای مثال دارای دمایی هستند که آب در آن دما در فاز مایع قرار دارد)، از بقیه منظومه‌ها جدا کردند.

ستاره‌ای که در مرکز منظومه شمسی ما قرار دارد (خورشید)، طول عمری نسبتاً کوتاه و کمتر از 10 میلیارد سال دارد. ازآنجایی‌که تقریباً 4 میلیارد سال طول کشید تا هر نوع حیات پیچیده روی زمین ظاهر شود، ممکن است سوخت بسیاری از ستاره‌های مشابه خورشید ما که ستاره‌های کلاس G نامیده می‌شوند، قبل از تشکیل حیات پیچیده در اطراف آن‌ها، به اتمام برسد.

محققان علاوه بر بررسی منظومه‌هایی با ستاره‌های کلاس G، همچنین به بررسی منظومه‌هایی با ستاره کوتوله کلاس K پرداخته‌اند که تا حدی خنک‌تر، دارای جرم و نور کمتری نسبت به خورشید هستند. ستاره‌های کلاس K از طول عمر طولانی 20 تا 70 میلیارد سال برخوردار هستند. این امر باعث می‌شود که سیارات در مدار خود بیشتر عمر کنند و همچنین برای حیات زمان بیشتری برای پیشرفت رسیدن به سطح پیچیدگی‌های موجود در زمین را می‌دهد. بااین‌حال، برای سکونت‌پذیر بودن، سیارات نباید آن‌قدرها هم قدیمی باشند که گرمای زمین‌گرمایی خود (جریان ماگماهای هسته سیارات) و پیرو آن میدان‌های ژئومغناطیس محافظ خود را از دست بدهند. زمین حدود 4/5 میلیارد سال عمر دارد، محققان استدلال می‌کنند که نقطه مناسب زندگی، سیاره‌ای است که بین 5 میلیارد تا 8 میلیارد سال قدمت دارد.

اندازه و جرم نیز مهم است. سیاره‌ای که 10٪ بزرگ‌تر از زمین باشد، محل‌های قابل سکونت بیشتری خواهد داشت. انتظار می‌رود سیاره‌ای که دارای جرمی حدود 1.5 برابر جرم زمین است گرمای داخلی خود را از طریق واپاشی‌های رادیواکتیو بیشتر حفظ کند و همچنین گرانش بیشتری برای حفظ جو در مدت‌زمان طولانی‌تری داشته باشد.

آب کلید حیات است و پژوهشگران معتقدند درصد کمی بیشتر ازآنچه در زمین است به‌ویژه به‌صورت نم، ابر و رطوبت می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین دمای کمی گرم‌تر، یعنی دمای سطح حدود 5 درجه سانتی‌گراد (حدود 8 درجه فارنهایت) بیشتر از زمین، همراه با رطوبت اضافی، برای زندگی نیز بهتر خواهد بود. تأثیر گرما و رطوبت در زمین را با تنوع زیستی بیشتر در جنگل‌های بارانی گرمسیری نسبت به مناطق سرد و خشک را می‌توان مشاهده کرد.

در میان 24 نامزد سیاره برتر، هیچ‌یک از آن‌ها از تمام معیارهای سیاره قابل سکونت را ندارند، اما یکی از آن‌ها دارای چهار ویژگی مهم است که باعث می‌شود در آن امکان زندگی وجود داشته باشد. ماکوچ گفت: دانستن اینکه یک سیاره قابل سکونت ‌است دشوار است زیرا ما فکر می‌کنیم بهترین سیاره را داریم. ما در زمین تعداد زیادی شکل حیات پیچیده و متنوع داریم و بسیاری از آن‌ها می‌توانند در محیط‌های خشن زنده بمانند. داشتن یک حیات با قابلیت سازگاری با محیط اطراف خوب است، اما این به این معنی نیست که ما در بهترین‌ سیاره ممکن قرار داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top