سیاه ترین ماده در روی زمین …

سیاه ترین ماده در روی زمین به نام وانتابلک شناخته می شود. که از نانولوله های کربنی کوچک ساخته می شود. این ماده می تواند 99.96 درصد نور را جذب کند.

رفتاری که مواد مختلف در مقابل پرتوهای نور مرئی از خود نشان می‌دهند به عنوان خواص نوری مواد شناخته می‌شود. خواص نوری ماده در فیزیک نوری، یک زیرمجموعه از اپتیک، مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

دانستن خواص اپتیکی در بسیاری از کاربردهای صنعتی و علمی مانند اندازه‌گیری دما بدون تماس با جسم، مدل‌سازی، انتقال حرارت، تکنولوژی لیزر، اپتیک (آینه‌ها، لنزها و پنجره‌های نوری)، انرژی، ساخت و ساز، صنعت فتوولتائیک، صنعت هوافضا و بسیاری دیگر از صنایع حیاتی است.

خواص نوری ماده می‌تواند به انواع پدیده‌های نوری جالب منجر شود.

خواص نوری

جذب نور، شفافیت یا عبور نور، رنگ، شکست نور و نورتابناکی (فسفرسانس)، پراکندگی ، دوشکستی، حساسیت به نور، پاشندگی، بازتاب، پَراش، پُلاریزاسیون (قطبش) می‌شود. خواص نوری مواد ثابت نیستند، زیرا آن‌ها به پارامترهای بسیاری وابسته هستند مانند:

  • ضخامت نمونه
  • زاویه تابش
  • دما
  • ترکیب طیفی تابش
  • اثرات قطبی شدن

در خواص نوری مواد، مواد ایزوتروپ با وجود عبور کردن نور در جهات مختلف دارای خواص یکسانند ولی خواص مواد آنیزوتروپ نشان می‌دهند که وقتی نور از درون آن‌ها از جهات مختلف عبور می‌کند، ویژگی‌های مختلفی را نشان می‌دهند.

جذب نور

جذب نور یکی از خواص نوری مواد است که نشان می‌دهد نسبت به نور تابیده شده به جسم چه مقدار از آن جذب ماده می‌شود. به این موضوع می‌پردازد که چگونه ماده انرژی فوتون را می‌گیرد و همچنین چگونه انرژی الکترومغناطیسی را به انرژی درونی خود تبدیل می‌کند.

جذب نور برای مواد کدر و مات در سطح ماده انجام می‌پذیرد و برای مواد نیمه شفاف در سطح و درون ماده یا داخل حجم آن اتفاق می‌افتد.

همچنین شدت نوری که هنوز بعد از برخورد به سطح جذب نشده‌است به صورت تابعی نمایی از عمق زیر سطح ماده و ضریب جذب کاهش می‌یابد. برای مثال تصویر زیر ضریب جذب نور آب را نشان می‌دهد.

جذب نور به مانند بازتابش به عواملی همچون طول موج نور و جهت تابش آن، نوع ماده (فلز، پلاستیک و …)، ترکیب شیمیای و ساختار ماده و حالت ماده و سطح آن بستگی دارد.

منبع

سیاه ترین ماده در روی زمین …

مطالب مشابه

تصویری جدید از سیاه چاله ها

اگر ناگهان نور خورشید به ما نرسد چه اتفاقی برای موجودات روی زمین خواهد افتاد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top