پژوهشگران موادی با خواص ابررسانایی در دمای اتاق را تولید کردند!

پژوهشگران موادی با خواص ابررسانایی در دمای اتاق را تولید کردند!

با فشرده کردن مولکول جامدات ساده با هیدروژن در فشارهای بسیار بالا، دانشگاه فیزیک و مهندسی Rochester برای اولین بار در تاریخ موادی را تولید کردند که در دمای اتاق از خود خواص ابررسانایی را نشان می‌دهد. این پژوهش که در جلد مجله معتبر علمی Nature نیز قرار گرفت توسط آزمایشگاه Ranga Dias استادیار فیزیک و مهندسی مکانیک صورت گرفته است.

دیاس گفت: تولید مواد ابررسانایی که دارای خواص گذراندن جریان الکتریکی بدون مقاومت الکتریکی و همچنین دفع میدان مغناطیسی را دارد، آن‌هم در دمای اتاق، یکی از (جام‌های مقدس) در زمینه فیزیک ماده چگال محسوب می‌شود.

او افزود: تصور نمی‌شده که موادی با این خواص تا یک قرن دیگر تولید شود ولی اکنون جهانی که می‌شناسیم قطعاً دچار تغییرات بزرگی خواهد شد.

برای ساختن این ماده، دیاس و گروه تحقیقاتی آن‌ها اتم‌های هیدروژن، کربن و گوگرد را در فشار بسیار بالا قراردادند تا در سنتز فتوشیمیایی شرکت کنند و هیدرید گوگردی کربن دار آلی (organic-derived carbonaceous sulfur hydride) را در الماس تولید کنند. هیدرید گوگردی کربنی (carbonaceous sulfur hydride) خواص ابررسانایی را در دمای 58 فارنهایت (14 درجه سانتی‌گراد) و فشاری حدود 39 میلیون psi از خود نشان می‌دهد. این اولین باری است که خواص ابررسانایی در ماده‌ای در دمای اتاق مشاهده می‌شود. (فشار سطح زمین حدود 15 psi است.)

به گفته دیاس چالش بعدی یافتن راهکاری برای ایجاد ابررسانایی در دمای اتاق و فشار پایین‌تر است تا هزینه تولید و به‌کارگیری این مواد جالب‌توجه را به‌صرفه کند.

درگذشته خواص ابررسانایی تنها در دماهای پایین مشاهده‌شده بود و برای استفاده از آن‌ها سیستم‌های پیچیده سردسازی نیاز بوده است که کاربرد این مواد را محدود می‌کرد. بالاترین دمای برای مشاهده خواص ابررسانایی سال گذشته در آزمایشگاه Mikhail Eremets در موسسه پلانک ابررسانایی را در دمای منفی ده تا 8 درجه فارنهایت گزارش کرده بودند.

لینک خبر:https://phys.org/news/2020-10-room-temperature-superconducting-material.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

scroll to top